Menu
zabawki

Jak dbać o oczy?

„Weź ubezpiecz swoje oko” powiedział do mnie jakiś czas temu Grzesiek. Nie załapałam od razu o co mu chodzi, ale po tych słowach zaczęło do mnie docierać, jak cennym narządem są moje oczy. A właściwie to oko. Jedno. Bo nie wiem, czy wiecie, ale na drugie oko praktycznie nic nie widzę.

Urodziłam się z wadą wzroku. Wadą dosyć poważną i nieoperacyjną. Nie będę Was zasypywać informacjami o dioptriach, bo to nie daje obrazu tego, jak widzi moje 'niewidzące' oko. Prawe oko (bo to ono jest uszkodzone) widzi nie dość, że słabo, to obraz przysłania coś na kształt czarnej plamy. Co prawda, gdy zamknę to zdrowe oko, mogę się poruszać, być może uda mi się nie wpaść na futrynę, ale już niczego nie przeczytam. Chyba, że jedna litera byłaby wielkości mojej głowy.

2 by .

8 by .

Okulary noszę od trzeciego roku życia. Przez wiele lat bez okularów widziałam praktycznie tak jak w nich. Lewe oko widziało bardzo dobrze, a z jakością widzenia prawym niewiele da się zrobić. Nie wiem też, czy jest sens ją poprawiać, ponieważ tym okiem praktycznie w ogóle nie patrzę.

Gdy byłam mała poza wadą wzroku miałam również widocznego zeza. Najpierw korygowano go pryzmatami. Pamiętacie dzieci w okularach ze szkłami w pionowe paski? To są właśnie pryzmaty. Ja byłam takim dzieckiem. Gdy byłam w gmnazjum, pojawiły się na rynku lepsze pryzmaty. Nie były to już grube szkła doklejane do oprawek plastrem jak tradycyjne. Nowe pryzmaty wyglądały jak gumowa naklejka wielokrotnego użytku, którą przyklejało się do tradycyjnych szkieł. Wyglądały już znacznie lepiej, ale nadal chodziłam w pasiastych okularach. A zaczęłam wchodzić w okres dojrzewania, nastoletności. Jak tu poznać pierwszą miłość z paskami na oczach?

15 by .

322569_2199116949130_1794705259_o by .

Słowa Grześka o ubezpieczeniu mojego oka dały mi wiele do myślenia, bo – przecież potrzebuję go nie tylko do pracy. Jeżeli wysiądzie, prawym okiem nie zobaczę emocji towarzyszących moim dzieciom w szkole, na studiach, nie zobaczę uśmiechu moich wnuków.

Zaczęłam więc dbać o oczy. Staram się nie patrzeć w monitory i ekrany, gdy nie muszę. Na dwie godziny przed snem odkładam telefon, a żeby zająć czas, sięgam po książkę przy odpowiednim świetle. Poza tym od 20:00 do 8:00 w telefonie zmieniają mi się barwy na cieplejsze, aby mniej męczyć wzrok. Rok temu kupiłam również okulary przeciwsłoneczne ze szkłami korekcyjnymi. Kosztowały przysłowiowe miliony, ale już nie noszę zerówek. A już tym bardziej nie noszę szkieł bez filtrów. Odstawiłam również wszelkiego rodzaju specyfiki chemiczne, które miały kontakt z okiem (np. odżywki wydłużające rzęsy). Zaczęłam też stosować krople nawilżające Hyabak. Być może nie słyszeliście jeszcze o nich. Mnie do stosowania zachęciło to, że nie zawierają żadnych konserwantów.

Po co są konserwanty w kroplach do oczu? Zadaniem konserwantów jest niszczenie komórek bakterii, aby zachować sterylność kropli. Niestety, konserwanty nie odróżniają komórek bakterii od komórek zdrowych. Poza tym długotrwale stosowane konserwanty nasilają uciążliwe objawy suchego oka, mogą wywoływać alergie, utrudniają gojenie się powierzchni oka po urazach, czy zabiegach. W kroplach Hyabak nie ma konserwantów dzięki specjalnemu systemowi ABAK – to system mikrofiltrów, który zapewnia precyzyjne dawkowanie i sterylność każdej kropli bez obecności konserwantu.

Zrzut ekranu 2018-08-24 o 17.10.04 by .

Czad, prawda?

Dla kogo są te krople? Dla każdego, kto odczuwa uciążliwe dolegliwości, jak np.: podrażnienie, zaczerwienienie, czy zmęczenie oczu, wrażenie ich suchości lub obecności ciała obcego. Jest też pomocny dla osób noszących soczewki kontaktowe – krople HYABAK można nanosić bezpośrednio na soczewkę w celu ułatwienia jej zakładania, zdejmowania lub w celu większego komfortu podczas samego noszenia. HYABAK doskonale nawilża oko zostawiając uczucie ulgi i komfortu widzenia.

krople do oczu Hyabak004Jak dbać o oczy by .

HYABAK jest dostępny na rynku w butelce 10ml (ze specjalnym systemem ABAK) lub w postaci jednorazowych ampułek. Opakowanie dostępne na rynku zawiera 30 szt. minimsów.

Dbajcie o Wasze oczy. Nawet jeżeli są w doskonałej kondycji. Bo przed Wami na pewno jeszcze wiele rzeczy, których nie chcielibyście przeoczyć. Nie zapominajcie, że przebywamy w klimatyzowanych pomieszczeniach, korzystamy z komputerów, smartfonów, które mają niekorzystny wpływ na nasze oczy. Dlatego koniecznie sprawdzajcie stan Waszych oczu i utrzymujcie ich odpowiednią higienę. Z kroplami HYABAK to zadanie proste i przyjemne.

krople do oczu Hyabak002Jak dbać o oczy by .

O autorze

Cześć, jestem Wiola i jestem matką wariatką. Matką dwóch małych wariatów, autorką książki dla dzieci (od której dzieci nie uciekają), neurologopedą. Codziennie nadzoruję domowym cyrkiem, animuję rodzinną rzeczywistość, a w międzyczasie bloguję i próbuję się wyspać. Na blogu pokazuję, co warto kupić, gdzie warto wybrać się z dzieckiem (i bez dziecka). Czasem też trochę się wymądrzam. Rozgośćcie się. Kawy, herbaty, wina?

Brak komentarzy

    Napisz odpowiedź