Menu
książki / książki dla dorosłych

Jak zapewnić przedszkolakowi najlepszy start? A może życie to nie wyścig?

Ten czas, kiedy rodzice postanawiają, że ich dziecko zacznie przygodę z przedszkolem, często bywa stresujący dla wielu z nich. Zastanawiają się, czy ich maluch jest aby na pewno na to gotowy, czy jest wystarczająco samodzielny, rozpatrują wszystkie za i przeciw, zbierają informacje o placówkach w okolicy.

Jedno wiemy na pewno – każde dziecko jest inne i każde ma inne potrzeby. Nie ma jednej złotej zasady, która sprawdzi się u każdego. Są jednak pewne narzędzia, dzięki którym ten nowy rozdział w życiu dziecka i jego rodziców może stać się niezwykłą przygodą.

Na świecie prowadzone są zaawansowane badania nad sposobami komunikacji zwierząt, być może niedługo doczekamy się wersji Google Translate, która przetłumaczy szczekanie psa na język polski. W tym samym czasie wiele sygnałów i sposobów komunikacji małych dzieci odbieramy trochę jak szczekanie psa lub miauczenie kota – wiemy, że czegoś chcą, ale nie do końca potrafimy dojść do tego, o co im chodzi.

Zawsze staracie się zrozumieć, co kryje się za krzykiem i złością dzieci? One nie są „niegrzeczne” bez powodu. Być może są zmęczone, głodne, przebodźcowane, samotne, a może ktoś im sprawił przykrość. Kluczem do zrozumienia dziecka i jego potrzeb jest bliskość i rozmowa. Ten sam klucz otwiera również drzwi do szczęśliwego dzieciństwa. Zwiększa on również szanse na to, by dzieci wyrosły na świadomych swojej wartości dorosłych. No dobra, ale jak się za to zabrać? O tym jest nowa książka na pewno dobrze już Wam znanego Mikołaja Marceli i psycholog dziecięcej Anity Janeczek-Romanowskiej – „Jak zapewnić swojemu dziecku najlepszy start. Edukacja i rozwój zgodne z naturalnymi potrzebami”.

(…) dzieci nie traktuje się poważnie. Z jednej. strony postrzegane są jako źródło hałasu, bałaganu i chaosu, z drugiej nie zważa się na ich granice, dotyka się je, zawstydza i omawia się ich problemy, gdy stoją obok. (…) Niektórzy dorośli planują już kariery zawodowe swoim pociechom, inni marzą o stworzeniu swoistego „gotowca”, który będzie współpracujący, ułożony i bezproblemowy.

Ja byłam takim dzieckiem. Być może większość z Was, czytających ten tekst, również była tak traktowana. Na szczęście coraz więcej rodziców jest świadomych konsekwencji takiego podejścia. Trakując dzieci z szacunkiem i miłością. Jeżeli przychodzi Wam to z trudnością (bo np. powielacie schematy swoich rodziców), w książce pani Anita opisuje, jak się tego nauczyć – np. poprzez mentalizację – „mentalizowanie to widzenie siebie z zewnątrz oraz patrzenie na innych od środka”.

W książce „Jak zapewnić dziecku najlepszy start” znajdziecie wiele takich gotowych rozwiązań, które pomogą Wam i Waszym dzieciom w adaptacji przedszkolnej. Jedną z nich jest np. metafora mostu, który opiera się na dwóch filarach – rodzicielskim i kadry. Dowiecie się, jak sprawić, aby ten most miał silną i mocną konstrukcję.

Autorzy dają gotowe rozwiązania, odpowiadają na pytania, rozkładają na czynniki pierwsze większość zagadnień, które spędzają sen z powiek rodziców przedszkolaków lub te, o których nawet nie zdarzyło im się pomyśleć, a są związane z przedszkolem. Prowadzą za rękę i pokazują nie tylko, jak zadbać o potrzeby dziecka, ale również swoje.

Dla kogo jest tak książka? Dla wszystkich tych, którzy zadają sobie pytania odnośnie edukacji przedszkolnej. Po czym poznać, że dziecko gotowe jest, by pójść do przedszkola? Jak mu pomóc rozpocząć tę przygodę? Na co zwracać uwagę w trakcie edukacji, w pierwszych latach życia? Czy pozwolić dziecku się bawić, czy jak najszybciej zachęcać do nauki? Jak się z nim komunikować bez krzyku i przemocy? Czy w ogóle możliwe jest wychowanie dzieci bez kar i nagród? Jak rozwijać ich potencjał i naturalne talenty? Czy i na jakich zasadach dać dzieciom dostęp do nowych mediów? Jak wspierać dzieci z potrzebami edukacyjnymi? Po jaką wiedzę sięgać, by wspierać rozwój swojego przedszkolaka?

Ten tytuł pomoże Wam zrozumieć małego człowieka, który pragnie się rozwijać, ale na własnych warunkach i w zgodzie ze swoimi potrzebami. Autorzy kierują się pozytywnym podejściem, które opiera się na budowaniu relacji z dzieckiem i jego godnym traktowaniu.

Bardzo, bardzo polecam!

Kupicie ją tutaj – Jak zapewnić dziecku najlepszy start

O autorze

Cześć, jestem Wiola i jestem matką wariatką. Matką dwóch małych wariatów, autorką książki dla dzieci (od której dzieci nie uciekają), neurologopedą. Codziennie nadzoruję domowym cyrkiem, animuję rodzinną rzeczywistość, a w międzyczasie bloguję i próbuję się wyspać. Na blogu pokazuję, co warto kupić, gdzie warto wybrać się z dzieckiem (i bez dziecka). Czasem też trochę się wymądrzam. Rozgośćcie się. Kawy, herbaty, wina?

Brak komentarzy

    Napisz odpowiedź