Menu
książki / książki dla dzieci

W jaki sposób ruch ma wpływ na rozwój mowy, czyli nowe Czapu-Czipu

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ogromny wpływ na rozwój mowy, ma rozwój ruchowy. Można to zauwazyć już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Gdy dziecko uzyskuje umiejętność pionowego utrzymywania główki, zaczyna głużyć. Z opanowaniem siadania związana jest umiejętność gaworzenia.

Warto miec również świadomość tego, jak bardzo istotne dla rozwoju mowy jest raczkowanie. Naprzemienne ruchy rąk i nóg stymulują obszary mózgu, które odpowiedzialne za mowę. U raczkującego niemowlaka współpracują obie półkule mózgowe, dzięki czemu powstają połączenia nerwowe między mózgowiami w ciele modzelowatym. Jeżeli dziecko będzie raczkować bez większych problemów, możemy założyć, że rozwój mowy i innych procesów myślowych będzie szybszy.

Tak samo jak w pierwszym roku, tak i w kolejnych latach można zauważyć powiązania między rozwojem motoryki, a rozwojem mowy. Maluchy opanowują kolejne słowa, stawiając pierwsze kroki, wspinając się po schodach. Dzięki skomplikowanym ruchom manipulacyjnym (pierwsze próby rysowania, układanie wież z klocków) ćwiczą koordynację wzrokowo-ruchową, eksplorując świat i eksperymentując tworzą swoje pierwsze zdania.

Dziś chciałabym Wam pokazać kolejną odsłonę bardzo fajnej serii logopedycznej. Czapu Czipu już pewnie poznaliście. Tym razem jednak autorka – logopedka Bogna Sroka-Mucha – postawiła na rozwój mowy poprzez ruch właśnie.

Główny bohater „Czapu Czipu” naśladuje różne zwierzątka, zachęcając dzieciaki, aby dołączyło z nim do zabawy. Książeczki przedstawiają ćwiczenia stymulujące motorykę dużą, które rozwijają mowę, układ nerwowy i sprawność fizyczną. Proste historie, zagadki dźwiękowe, wyraziste, kontrastowe ilustracje i inspiracja do zabawy. Ta seria spodoba się zapewne nie tylko dzieciom i ich rodzicom, ale również terapeutom, pedagogom i logopedom.

W serii ukazały się:

  • Czapu Czipu. Ćwicz buzię jak małpka
  • Czapu Czipu. Wyginaj się jak kotek
  • Czapu Czipu. Chowaj się jak wiewiórka
  • Czapu Czipu. Pływaj jak rybka

Czapu Czipu. Ćwicz buzię jak małpka

Małpka podskakuje, robi śmieszne minki, ćwiczy swój języczek, usta i policzki, a przede wszystkim bardzo głośno się śmieje. Do czego też zachęca dzieci.

Do kupienia tutaj – Czapu Czipu. Ćwicz buzię jak małpka

Czapu Czipu. Wyginaj się jak kotek

Kotek skacze, pręży się i wygina, zwija i turla, chwyta, skrada, pije, a przy tym wydaje przeróżne dźwięki.

Do kupienia tutaj – Czapu Czipu. Wyginaj się jak kotek

Czapu Czipu. Chowaj się jak wiewiórka

Wiewiórka zachęca do turlania piłki, rzucania nią, układania rzeczy jedna na drugiej, skakania po przedmiotach, czy też tego, co kochają wszystkie dzieci – chowania się.

Do kupienia tutaj – Czapu Czipu. Chowaj się jak wiewiórka

Czapu Czipu. Pływaj jak rybka

Z rybkami możemy stworzyć prawdziwe fale z kocyka, ćwiczyć swoją buzię, z krabem trenować dłonie, zatańczyć z ośmiornicą czy też zrobić wielki sztorm na morzu dla łódeczki z papieru.

Do kupienia tutaj – Czapu Czipu. Pływaj jak rybka

O autorze

Cześć, jestem Wiola i jestem matką wariatką. Matką dwóch małych wariatów, autorką książki dla dzieci (od której dzieci nie uciekają), neurologopedą. Codziennie nadzoruję domowym cyrkiem, animuję rodzinną rzeczywistość, a w międzyczasie bloguję i próbuję się wyspać. Na blogu pokazuję, co warto kupić, gdzie warto wybrać się z dzieckiem (i bez dziecka). Czasem też trochę się wymądrzam. Rozgośćcie się. Kawy, herbaty, wina?

Brak komentarzy

    Napisz odpowiedź