Menu
Podróże / Porady

Wakacje bez strachu

Za chwilę każdy z Was rozłoży się z kocykiem nad jeziorem, z parawanem na plaży czy też z grillem na działce. Nie ważne, czy będziecie nurkować w ciepłych wodach Oceanu Indyjskiego przy jakiejś malediwskiej wyspie, czy rozłożycie kocyk z Lidla przy oczku wodnym teściowej. Każdy z Was będzie chciał odpocząć. Zacznie się błogie lenistwo, wakacje ruszą z kopyta.

Mamy czerwiec, a my już zdążyliśmy zaliczyć kilka nadmorskich hoteli. I mimo że nie mieszkaliśmy w głuszy, a jedynie w bardzo komfortowych warunkach, zawsze zabierałam z domu naszą podróżną apteczkę. Po co apteczka, skoro apteki są na każdym kroku? Racja, są, ale w mniejszych kurortach często apteki mają swoje dyżury, zdarza się też, że w weekendy przez kilka godzin żadna z aptek nie jest czynna. A bardzo często szybka reakcja jest warunkiem szybszego wyleczenia. Poza tym ja wolę mieć przy sobie produkty, które znam i lubię. Nie mogę mieć pewności, że apteka będzie miała w swoim asortymencie akurat to, co wiem, że na pewno mi pomoże.

Co może nam popsuć wakacyjny odpoczynek?

Zanim zaczynam pakować naszą apteczkę, zastanawiam się, co może nam popsuć wypoczynek. Wiele zależy od tego, jaką mamy porę roku oraz gdzie się wybieramy. Ale załóżmy, że, tak jak większość z Was, wybieramy się gdzieś, gdzie jest ciepło. Możemy więc określić, że naszymi największymi wrogami będą: odwodnienie, biegunka, ukąszenia owadów, poparzenia słoneczne, gorączka, ból gardła, ból głowy, skaleczenia. Warto pamiętać, że podczas upałów należy szybko działać szczególnie w przypadku biegunki czy odwodnienia. A o nie na wakacjach nie trudno.

Dlaczego latem częściej jesteśmy narażeni na ryzyko wystąpienia biegunki?

Latem, a szczególnie w czasie wyjazdów poza domem, nieco mniej dbamy o higienę (rzadziej myjemy ręce, myjemy twarz i zęby wodą z kranu – bezpieczniej wodą butelkowaną), częściej korzystamy z publicznych toalet, restauracji, kąpielisk, często nie wiemy skąd pochodzi jedzenie, które ląduje na naszym talerzu, jemy w przydrożnych barach, na straganach, zapominamy o myciu surowych warzyw, owoców, spożywamy pokarmy w temperaturze pokojowej (bezpieczniej jeść potrawy podgrzane). Z drugiej strony – zdarza się, że przestrzegając tych wszystkich zasad, również możemy być narażeni na pojawienie się biegunki. Owszem, warto zachować środki ostrożności i zminimalizować ryzyko wystąpienia biegunki, ale one nie dadzą nam 100% pewności, że jeteśmy bepieczni. Możemy pilnować się na każdym kroku, używać tylko wody butelkowanej, myć co chwilę ręce, nie korzystać z publicznych toalet, a np. w restauracji zjeść coś, co nie było pierwszej świeżości lub zostało przyrządzone z nie do końca zachowanymi zasadami higieny. No i pojawia się biegunka. A wraz z nią często i odwodnienie. Co w połączeniu z upałem może okazać się zabójcze dla naszego organizmu. Na Facebooku polecałam Wam pobranie poradnika ze wszystkimi praktycznymi informacjami na temat biegunki. Polecę Wam więc i tutaj. Bierzcie stąd – Poradnik o biegunce

Odwodnienie na wakacjach

Odwodnienie jest procesem przebiegającym bardzo szybko. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do omdlenia, śpiączki, a nawet śmierci. Należy więc zrobić wszystko, by mu zapobiec. W przypadku odwodnienia nie straszne jest samo odwadnianie się organizmu, ale to, że wraz z wodą tracimy cenne elektrolity, których obecność warunkuje prawidłowe funkcje życiowe. W przypadku wystąpienia sytuacji, kiedy grozi nam utrata elektrolitów (gorączka, wymioty, biegunka) powinniśmy przyjąć tzw. DPN – doustny płyn nawadniający (np. ORSALIT® DRINK), który ma na celu przywrócenie zaburzonej równowagi wodno-elektrolitowej do odpowiedniego stanu. Podanie płynu nawadniającego powinno być pierwszą czynnością, którą zrobimy na wakacjach podczas pojawienia się pierwszych objawów biegunki czy też odwodnienia.

_DSC2265 by .

Co spakować do wakacyjnej apteczki?

Co więc zabrać ze sobą, aby czuć się bezpiecznie?

Ja pakuję:

  • termometr
  • leki przeciwgorączkowe (na bazie ibuprofenu i paracetamolu)
  • doustny płyn nawadniający, który uchroni przed odwodnieniem (lubię ORSALIT® DRINK  który jest gotowy do natychmiastowego spożycia, a mój Jaśko lubi jego smak)
  • przeciwbiegunkowe saszetki ORSALIT® plus smektyn
  • leki uśmierzające ból gardła (nie mam swoich sprawdzonych, ulubionych – właściwie to najlepiej działa na mnie woda z solą)
  • aspirator do nosa dla dzieci + sól morską
  • witaminę C
  • środki odstraszające owady i kleszcze, przyrząd do usuwania kleszczy
  • coś łagodzącego skutki ukąszenia (najczęściej Fenistil) + Calcium
  • kilka ampułek soli fizjologicznej
  • krem z filtrem
  • coś na poparzenia (najczęściej Panthenol)
  • odkażający rany Octenisept
  • plastry i gaziki
  • nebulizator (wolę mieć pod ręką)

Dostępność wszystkich produktów w najbliższych aptekach możecie sprawdzić na stronie GdziePoLek.pl

Nawet jeżeli nie zaszywacie w buszu, pamiętajcie o tej podstawie apteczkowej. Przyda się w każdym miejscu na Ziemi. Oczywiście, jeżeli Wasze dzieci przyjmują jakieś leki na stałe, ma astmę, alergię itp., zaopatrujecie apteczkę w to, co może okazać się Wam potrzebne. Warto również pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym. Gdy wyjeżdżamy za granicę, zawsze wykupujemy dodatkowo płatne ubezpieczenie. Poza tym, gdy podróżujemy po Europie, wyrabiamy kartę EKUZ.

O autorze

Cześć, jestem Wiola i jestem matką wariatką. Matką dwóch małych wariatów, autorką książki dla dzieci (od której dzieci nie uciekają), neurologopedą. Codziennie nadzoruję domowym cyrkiem, animuję rodzinną rzeczywistość, a w międzyczasie bloguję i próbuję się wyspać. Na blogu pokazuję, co warto kupić, gdzie warto wybrać się z dzieckiem (i bez dziecka). Czasem też trochę się wymądrzam. Rozgośćcie się. Kawy, herbaty, wina?

7 komentarzy

  • anna
    5 lipca 2016 at 09:10

    Witam a co na kleszcze drogie mamy bo powiem szczerze ze mało jest produktów dla dzieci ?

    Odpowiedz
    • Wiola
      5 lipca 2016 at 09:38

      Ja kupiłam opaskę Mosbito. Zawiera cytronellę i niby odstrasza komary i kleszcze. Bardzo śmierdzi z daleka. 😉 Można ją przyczepić do wózka.

      Odpowiedz
  • anna
    5 lipca 2016 at 09:10

    Witam a co na kleszcze drogie mamy bo powiem szczerze ze mało jest produktów dla dzieci ?

    Odpowiedz
  • anna
    5 lipca 2016 at 09:10

    Witam a co na kleszcze drogie mamy bo powiem szczerze ze mało jest produktów dla dzieci ?

    Odpowiedz
  • anna
    5 lipca 2016 at 09:10

    Witam a co na kleszcze drogie mamy bo powiem szczerze ze mało jest produktów dla dzieci ?

    Odpowiedz
  • mamymalucha. blogspot.com
    29 czerwca 2016 at 14:10

    Nasza apteczka wygląda podobnie. Niezbędna na wakacjach – choć w domu na co dzien też. Lepiej byc zaopatrzonym, niż szukać na szybko pomocy po aptekach w nocy o północy.

    http://mamymalucha.blogspot.com/2016/06/apteczka-malucha.html

    Odpowiedz
  • AlergiczneDziecko
    29 czerwca 2016 at 09:35

    Polecam swoją listę na temat „jak się dobrze spakować na wyjazd”: http://alergicznedziecko.pl/wyprawa-nad-morze-czyli-jak-sie-dobrze-spakowac/

    Odpowiedz

Napisz odpowiedź